1. High Peak Garda 4.0 11821 tent

    High Peak Garda 4.0 11821 tent

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 280 cm
    610,00 €
  2. High Peak Bozen 5.0 family tent 11836

    High Peak Bozen 5.0 family tent 11836

    Εσωτερικό Ύψος: 200 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    629,00 €
  3. High Peak Brixen 4.0 11815 tent

    High Peak Brixen 4.0 11815 tent

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 170 cm
    540,00 €
  4. High Peak Brixen 5.0 11816 tent

    High Peak Brixen 5.0 11816 tent

    Εσωτερικό Ύψος: 200 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    579,00 €
  5. High Peak Meran 5 11808 tent

    High Peak Meran 5 11808 tent

    Εσωτερικό Ύψος: 190 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    515,00 €
  6. Tauris High Peak Tauris 4 ct gray 11560

    Tauris High Peak Tauris 4 ct gray 11560

    Εσωτερικό Ύψος: 140 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    399,00 €
  7. High Peak Falcon 4 tent 10327

    High Peak Falcon 4 tent 10327

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 110 cm
    279,70 €
  8. High Peak Mesos 4 Σκηνή Χειμερινή (4 Ατόμων)

    High Peak Mesos 4 Σκηνή Χειμερινή (4 Ατόμων)

    Τύπος: Τούνελ, Εσωτερικό Ύψος: 130 cm, Μέγιστη Χωρητικότητα Ατόμων: 4, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    219,00 €
  9. High Peak Sparow LW 2 Σκηνή Χειμερινή (2 Ατόμων)

    High Peak Sparow LW 2 Σκηνή Χειμερινή (2 Ατόμων)

    Τύπος: Τούνελ, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 3000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 90 cm, Μέγιστη Χωρητικότητα Ατόμων: 2
    197,50 €
  10. Σκηνή Κάμπινγκ 5 Ατόμων High Peak Paros 5 Dark Gray 11566

    Σκηνή Κάμπινγκ 5 Ατόμων High Peak Paros 5 Dark Gray 11566

    Εσωτερικό Ύψος: 200 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    425,00 €
  11. Σκηνή Camping High Peak Bozen 6.0 Family Tent 11837

    Σκηνή Camping High Peak Bozen 6.0 Family Tent 11837

    Εσωτερικό Ύψος: 180 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    690,00 €
  12. Σκηνή Κάμπινγκ 6 Ατόμων High Peak Tauris 6 Gray 11562

    Σκηνή Κάμπινγκ 6 Ατόμων High Peak Tauris 6 Gray 11562

    Εσωτερικό Ύψος: 210 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    449,00 €
  13. Σκηνή Camping 4 Ατόμων High Peak Meran 4 -11806

    Σκηνή Camping 4 Ατόμων High Peak Meran 4 -11806

    Εσωτερικό Ύψος: 190 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    464,00 €
  14. High Peak Garda 5.0 11823

    High Peak Garda 5.0 11823

    Εσωτερικό Ύψος: 63 cm, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    642,00 €
  15. High Peak Paros 5 Σκηνή Χειμερινή (5 Ατόμων)

    High Peak Paros 5 Σκηνή Χειμερινή (5 Ατόμων)

    Τύπος: Τούνελ, Μέγιστη Χωρητικότητα Ατόμων: 5, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    516,19 €
  16. Talos 4.0 Dome tent 4-person 330 x 240 cm Anthracite High Peak

    Talos 4.0 Dome tent 4-person 330 x 240 cm Anthracite High Peak

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 3300 mm
    207,10 €
  17. High Peak Σκηνή 4 Εποχών (3 Ατόμων)

    High Peak Σκηνή 4 Εποχών (3 Ατόμων)

    Τύπος: Τούνελ, Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 3000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 180 cm, Μέγιστη Χωρητικότητα Ατόμων: 3
    251,65 €
  18. High Peak Santiago 5.0 11802

    High Peak Santiago 5.0 11802

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm, Εσωτερικό Ύψος: 280 cm
    420,00 €
  19. Meso 4.0 Family tent 4-person 360 x 240 cm Anthracite High Peak

    Meso 4.0 Family tent 4-person 360 x 240 cm Anthracite High Peak

    Βαθμός Αδιαβροχοποίησης: 4000 mm
    241,86 €
  20. Κορυφαία brand σκηνές camping

  21. 💡
    Χρειάζεσαι βοήθεια;

    Η επιλογή σκηνής εξαρτάται από την εποχή χρήσης. Για το καλοκαίρι, προτείνονται ελαφριά υφάσματα, ανοιχτόχρωμα υλικά και αδιαβροχοποίηση από 1500mm έως 2000mm. Για το χειμώνα, ο ιδανικός τύπος είναι η σκηνή δύο πανιών με αδιαβροχοποίηση τουλάχιστον 3000mm, για προστασία από βροχοπτώσεις και υγρασία. Οι σκηνές για 3-4 εποχές πρέπει να έχουν αδιαβροχοποίηση έως 2000mm, καλό εξαερισμό, αντιανεμική προστασία και ελαφριά υφάσματα. Οι σκηνές για 4 εποχές απαιτούνται να είναι ισχυρές και ανθεκτικές, με αδιαβροχοποίηση άνω των 3000mm, θερμοκολλημένες ραφές, διπλό πανί, ήπιο εξαερισμό και υψηλή αντοχή στον αέρα.

    Οι σκηνές τύπου igloo αποτελούν τον πιο συνηθισμένο τύπο, με απλό σχεδιασμό που διαμορφώνεται εισάγοντας τις μπανέλες στους οδηγούς του υφάσματος. Οι τριγωνικές σκηνές, που είναι οι κλασικές σκηνές εκστρατείας, διαθέτουν σχετικά απλό σχεδιασμό, ωστόσο ο χώρος που προσφέρουν είναι περιορισμένος και οι ανέσεις δεν είναι πολλές. Οι σκηνές tipi χαρακτηρίζονται από το μεγάλο τους ύψος στο κέντρο, που επιτρέπει την όρθια στάση, αλλά παρουσιάζουν δυσκολία στο στήσιμο και συνήθως απευθύνονται σε ομάδες άνω των τεσσάρων ατόμων. Οι σκηνές τούνελ, οι οποίες σχηματίζονται από δύο ημικυκλικές μπανέλες που δημιουργούν τη δομή, είναι ιδιαίτερα ευρύχωρες, απλές στο στήσιμο και κατάλληλες για τη φιλοξενία πολλών ατόμων, γεγονός που τις καθιστά δημοφιλή επιλογή για οικογένειες. Τέλος, οι γεωδαιτικές σκηνές έχουν ακανόνιστο σχήμα, προσαρμοζόμενο στη μορφολογία του εδάφους, και χρησιμοποιούνται κυρίως από ορειβάτες και αλπινιστές, αλλά και από πολλούς απλούς campers.

    Η επιλογή σκηνής για κάμπινγκ εξαρτάται πρωτίστως από τον αριθμό των ατόμων που θα τη χρησιμοποιήσουν. Συνιστάται η επιλογή σκηνής με χωρητικότητα μεγαλύτερη κατά ένα ή δύο άτομα από τα προβλεπόμενα, για λόγους άνεσης. Ως ελάχιστο κριτήριο αδιαβροχοποίησης θεωρούνται τα 2000mm, ώστε να αποφεύγεται η απορρόφηση υγρασίας σε περίπτωση βροχής. Κατά την επιλογή, είναι σημαντικό να εξετάζονται τα υλικά κατασκευής, όπως η ύπαρξη μπανελών αλουμινίου, διπλού πανιού και πλαστικών κλιπ, καθώς και η παρουσία εσωτερικών αποθηκευτικών χώρων.

    Η αδιαβροχοποίηση μιας σκηνής αναφέρεται στην ικανότητά της να αντέχει την εισχώρηση νερού. Για χρήση της σκηνής σε ορειβασία ή κατά τη διάρκεια όλων των εποχών, είναι σημαντικό να λαμβάνονται υπόψη τα επίπεδα αδιαβροχοποίησης. Συνιστάται ένα ελάχιστο επίπεδο αδιαβροχοποίησης 2000mm για το επάνω μέρος της σκηνής, ώστε να διασφαλίζεται προστασία από καλοκαιρινές βροχοπτώσεις. Για το κάτω μέρος, που έρχεται σε άμεση επαφή με το έδαφος, προτείνεται αδιαβροχοποίηση 5000mm ή περισσότερο, για να αποφευχθεί η συσσώρευση υγρασίας στο εσωτερικό. Υψηλότερα επίπεδα αδιαβροχοποίησης στο επάνω μέρος συμβάλλουν στη διατήρηση της θερμότητας εντός της σκηνής, καθιστώντας την πιο κατάλληλη για χρήση τους χειμερινούς μήνες.

    Οι σκηνές pop-up αναπτύσσονται αυτόματα, καθιστώντας το στήσιμο περιττό. Ο σχεδιασμός τους απευθύνεται σε κατασκηνωτές που δίνουν προτεραιότητα στην ευκολία χρήσης κατά την επιλογή του εξοπλισμού τους.

Χρήσιμα Άρθρα

Φίλτρα

Φίλτρα

Περιοχή Τιμών

Κατασκευαστές

  • AlpinPro (0)
  • ArteLibre (0)
  • Atmosphera (0)
  • Bestway (0)
  • Bigfour (0)
  • Camping Plus by Terra (0)
  • Campo (0)
  • Campo Marzio (0)
  • Campus (0)
  • Coleman (4)
A
  • AlpinPro (0)
  • ArteLibre (0)
  • Atmosphera (0)
B
  • Bestway (0)
  • Bigfour (0)
C
  • Camping Plus by Terra (0)
  • Campo (0)
  • Campo Marzio (0)
  • Campus (0)
  • Coleman (4)
  • Colorbaby (0)
E
F
  • Ferrino (0)
H
I
  • Inca (0)
  • Incase (0)
K
  • Klikareto (0)
M
  • MSR (0)
  • Maori (0)
  • Martes (0)
  • Maui & Sons (0)
  • Mil-Tec (1)
  • Muhler (0)
N
  • NJ Group (0)
  • Naturehike (0)
  • New Camp (0)
  • Nils Camp (2)
  • Nils Extreme (0)
  • No Name (0)
  • Nomad (0)
O
  • OZtrail (0)
  • Outsunny (0)
  • Outwell (0)
P
  • Panda (0)
  • Panda Outdoor (0)
  • Peme (0)
R
S
  • Salewa (0)
  • Salty Tribe (0)
  • Scruffs & Tramps (0)
  • Spokey (0)
  • Sturm-Miltec (0)
  • Summertiempo (0)
T
V
Y
  • Yakima (0)
  • Yakimasport (0)

Χωρητικότητα

Τύπος

  • Igloo (0)
  • Pop Up (0)
  • Αντίσκηνο (0)
  • Ορειβασίας (0)
  • Οροφής Αυτοκινήτου (0)
  • Τουαλέτας (0)
  • Τούνελ (4)

Ιδιότητες

Σφάλμα